Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sie 20, 2022 in Nie tylko ubrania |

Rodzaje płyt HDF

Płyta HDF (z angielskiego High Density Fiberboard) złożona jest w około 85% z naturalnego drewna, które w procesie produkcji łączone jest z różnymi dodatkami i spoiwami. Materiał ten posiada gładką powierzchnię, która jest odporna na wilgoć i zarysowania. Płyta HDF charakteryzuje się także dużą sztywnością i nośnością, a łączyć ją można w sposób pewny za pomocą gwoździ i śrub. Wykorzystanie płyty HDF w produkcji mebli zapewnia im wyjątkową trwałość.

Płyta HDF jest znakomitym materiałem do stosowania na przykład na podłogi laminowane, wykonywanie drzwi i wysokiej klasy mebli domowych (takich jak na przykład szafki kuchenne, szafy, czy lady biurowe). Cena płyt typu HDF jest jednak znacznie wyższa niż innych płyt, takich jak: MFD czy MFC. Jednocześnie jest też zdecydowanie niższa niż koszt drewna litego.

Tak zwane drewno inżynierskie wiele lat temu stało się preferowanym wyborem dla dekoratorów wnętrz i właścicieli domów. W przeciwieństwie do litego drewna, tego typu drewno konstruowane jest znacznie bardziej przystępne. Cechuje się też sporą ilością miejsca na zastosowanie. Płyty tego typu są też bardziej zrównoważone niż regularne lite drewno.

Drewno konstrukcyjne jest produkowane przez pakowanie i wiązanie razem pochodnych drewna, takich jak pasma drewna, cząstki, forniry, deski i wióry w kompaktowe, trwałe deski. Deski te zazwyczaj różnią się wielkością i grubością, a przed spełnieniem światowych standardów są projektowane zgodnie z określonymi wymaganiami. Płyta HDF ma różne zastosowania i może być dostosowana do indywidualnych potrzeb: czy to reorganizacji domu, mieszkania lub tak zwanego ustawienia komercyjnego, lub projektowania całkiem nowych przestrzeni.

Dzięki szeroko zakrojonym badaniom i innowacjom na rynku dostępny jest obecnie niezwykle szeroki wachlarz trwałych i jednocześnie zrównoważonych substytutów drewna. Minusem takiej ilości jest jednak to, że zastosowanie drewna w meblach są podobne w naturze, co utrudnia znalezienie odpowiedniego materiału. Znając różnice między litym drewnem i drewnem konstrukcyjnym w zakresie trwałości, aplikacji, funkcji i projektowania będzie Ci łatwiej znaleźć odpowiedni materiał.