Gry hazardowe od zawsze przyciągały rzeszę żądnych emocji i adrenaliny ludzi. Nie inaczej było gdy w Polsce w 1956 utworzono przedsiębiorstwo o nazwie Totalizator Sportowy. Wtedy jego działalność ograniczała się do prowadzenia zakładów piłkarskich ligi polskiej. Przyjmowano je za pośrednictwem poczty, a pierwsza kolektura stanęła u zbiegu Marszałkowskiej i Wspólnej jeszcze w tym samym roku. Rok później pojawiła się pierwsza gra liczbowa – „Toto-Lotek” i przez całe szesnaście lat była jedyną grą liczbową u rodzimego totalizatora.

 

Od roku 1975 do 1986 następowały niewielkie zmiany dotyczące nazwy oraz wprowadzono dwie dodatkowe gry liczbowe – ekspres lotek i zakłady specjalne. W 1991 roku w kolekturach pojawiły się pierwsze lottomaty działające w systemie online. W 1994 i później w 2003 roku Totalizator przekazał kilkudziesięcio-procentową dopłatę na rzecz rozwoju kultury fizycznej oraz remonty obiektów sportowych.
Pomimo, że statystyka totolotka bywa bezlitosna, kumulacja w 2008 roku osiągnęła pierwszą w historii totalizatora tak zawrotną sumę 40 mln złotych. Wtedy szóstki skreśliło aż 5 osób!