Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on paź 3, 2018 in Zdrowie |

Traumy dzieci z Domów Dziecka

Przebywanie w miejscu innym, niż dom rodzinny może być bardzo ciężkim przeżyciem dla każdego młodego człowieka. Czasami zwykła wycieczka klasowa jest dużym przeżyciem.

Niestety bywają także sytuację, w których powrót do domu nie jest możliwy. Dzieje się tak w przypadku dzieci, które przebywają w w miejscu o nazwie Dom Dziecka. Prawdą jest oczywiście także to, że nawet we własnym domu rodzinnym nie jest idealne. Kontakty między członkami rodziny w wielu sytuacjach są bardzo utrudnione. Trauma, to przeżycie które zostawia w psychice człowieka nieprzyjemne wspomnienia, odczucia. Domy Dziecka otwierają bardzo często furtkę przejściową do takich negatywnych przeżyć. Bardzo ważną rzeczą w takich sytuacjach jest przede wszystkim zamknięcie, jak najszybciej tej furtki. Nie jest to łatwą sprawą, a dodatkowo wymaga wiele lat pracy nad sobą. Dzieci, które opuściły Dom Dziecka z powodu pełnoletności, tak naprawdę nie są osobami dorosłymi, tylko jeszcze dziećmi i często pokrzywdzonymi.

 

Nie odnosi się to oczywiście do wszystkich przypadków, ponieważ każda sytuacja, jak i każde dziecko jest inne. Przemoc i agresja ze strony innych wychowanków takich placówek jest bardzo częstym zjawiskiem. Dlaczego tak się dzieje? Głównie dlatego, ponieważ są to osoby pokrzywdzone i nie potrafią one w żaden inny sposób wyrażać swoich odczuć. W takich momentach konieczna jest reakcja ze strony opiekunów oraz wsparcie psychologiczne. Ukrywanie nieprzyjemnych doświadczeń i odczuć może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji w przyszłości.

 

patifitnessclub.pl