Wychowywanie dzieci jest procesem, który dla wielu osób jest bardzo trudny. Może wynikać to z bardzo wielu powodów. Generalnie wiele osób nie jest przygotowane do roli rodzica, ponieważ nie planowali nim zostać. Miłość rodzicielska jest uczuciem, który rodzic wykazuje względem swojego dziecka.

 

Wiele rodziców – w szczególności młodych – zapomina, jak ważne jest okazywanie dzieciom uczuć już od najmłodszych lat. Dziecko bowiem od kołyski zapamiętuje różne rzeczy. Jeśli nie dbało się o dziecko podczas trwania jego dzieciństwa, to może to mieć negatywne skutki w jego późniejszym życiu. Należy więc robić wszystko, aby coś takiego nie miało miejsca. Gdy małe dziecko potrzebuje wsparcia swojego rodzica, to okazuje to najczęściej poprzez płacz. Wiele rodziców bagatelizuje płacz i zostawia np. płaczące dziecko w kołysce, aby zwyczajnie się uspokoiło. Specjaliści głównie z dziedzin psychologii bardzo często mówią, że takie zachowanie względem dziecka jest nieodpowiednie, ponieważ w przyszłości, gdy będzie potrzebowało ono pomocy, to nie zwróci się do nikogo.

 

Rodzic i dziecko są w pewnym sensie jednością, całością. Nie można, w szczególności na początku życia dziecka zrywać lub nawet nie nawiązywać relacji z nim. Dzieci w wieku przedszkolnym zapamiętują coraz więcej rzeczy oraz uczą się zachowań od swoich opiekunów. Aby okazać miłość swojemu dziecku należy je wspierać, uspokajać. Często nawet przytulanie, czy dotyk świadczy o tym, że chcemy dla naszego dziecka jak najlepiej. Dziecko, któremu daje się miłość czuje się bezpiecznie.