Ogrzewanie klimatyzacją czy chłodzenie pomieszczeń z pomocą tego urządzenia jest bardzo popularne. Obecnie klimatyzatory można spotkać w wielu biurach oraz prywatnych mieszkaniach. Ponadto są obecne w samochodach oraz centrach handlowych. Czy klimatyzacja jest bezpieczna oraz jaki ma wpływ na nasze zdrowie?

Klimatyzacja w domu a czyste powietrze

Klimatyzator to takie urządzenie, które potrafi działać zarówno w wersji chłodzącej, jak i chłodząco – grzewczej. Ogrzewanie klimatyzacją zimą oraz chłodzenie wnętrz latem jest bardzo praktycznym rozwiązaniem. W wielu nowoczesnych urządzeniach znajdują się bowiem takie filtry powietrza, które potrafią skutecznie zatrzymywać wszelkie bakterie, wirusy, roztocza, grzyby, kurz oraz alergeny krążące w otoczeniu. Używając dobrego klimatyzatora można w prosty oraz bardzo skuteczny sposób pozbyć z powietrza nawet najmniejszych pyłków i drobnoustrojów. Co więcej filtry eliminują wszelkie nieprzyjemne zapachy, pochodzące z dymu tytoniowego czy aktywny tlen, który to przyspiesza proces starzenia się skóry. Bardzo dobrym wyborem jest klimatyzacja automatyczna, która utrzymuje w pomieszczeniu stałą temperaturę powietrza. Korzystając z takiego urządzenia można cieszyć się z posiadania w mieszkaniu idealnej temperatury o każdej porze roku.

Prawda i mity o wpływie klimatyzacji na zdrowie człowieka

Niegdyś klimatyzacja była kojarzona z luksusem i była dostępna tylko dla bogatych ludzi. Urządzenie to było kojarzone przede wszystkim z hotelami oraz galeriami handlowymi. Obecnie wiele się zmieniło, a posiadanie klimatyzacji nie jest niczym nadzwyczajnym. Niestety, wiele osób uważa, że urządzenie to posiada bardzo negatywny wpływ na zdrowie. Wciąż można usłyszeć opinie, że powietrze z klimatyzacji jest niezdrowe i może prowadzić do przeziębienia. Tymczasem są to mity. Wpływ klimatyzacji na zdrowie jest w dużej mierze zależny od tego czy prawidłowo z niej korzystamy. Po montażu klimatyzatora trzeba zawsze dobrze zapoznać się z zasadami jego działania. Bardzo ważne jest również to, aby użytkowana klimatyzacja była regularnie serwisowana. Najlepiej dwa razy do roku. Przegląd pozwala bowiem sprawdzić stan poszczególnych elementów, oczyścić filtr oraz usunąć ewentualne usterki. Jeśli filtr jest idealnie czysty, wówczas każdy użytkownik może oddychać powietrzem pozbawionym bakterii, kurzu oraz wszelkich zanieczyszczeń. Co więcej, w mieszkaniu będzie utrzymana odpowiednia temperatura oraz wilgotność, a to ma korzystny wpływ na nasze zdrowie. W celu zminimalizowania ryzyka przeziębienia czy przesuszenia skóry warto pamiętać o tym, aby nie siedzieć nigdy bezpośrednio pod nawiewem, pić odpowiednią ilość wody oraz używać nawilżaczy powietrza, które to zminimalizują ewentualną suchość oczu i błon śluzowych. Istotnym kluczem do zmniejszenia negatywnych skutków klimatyzacji jest jej rozsądne używanie. Umiar pomaga bowiem skutecznie zapobiec wielu groźnym infekcjom oraz odwodnieniu organizmu. Obecnie coraz więcej osób przekonuje się do klimatyzacji i słusznie, gdyż jej użytkowanie znacznie poprawia jakość życia.

Artykuł sponsorowany powstał przy współpracy z firmą Centrum Rekuperacji.